دانستنی های مسکن-قرارداد

اقاله چیست؟

در معاملات ملکی پس از توافقات صورت گرفته قراردادی میان طرفین تنظیم می شود که بدون اجازه و رضایت دیگری امکان فسخ ندارد
کد خبر : 4971
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 دی 1400 - 8:08
اقاله چیست؟

اقاله چیست؟

در معاملات ملکی پس از توافقات صورت گرفته قراردادی میان طرفین تنظیم می شود که بدون اجازه و رضایت دیگری امکان فسخ ندارد. برخی مواقع به سبب پیش آمدهای احتمالی و یا توافقات انجام شده میان طرفین پس از عقد قرارداد ممکن است طرفین معامله تصمیم به تنظیم قرارداد جدیدی بگیرند که به موجب آن قراداد اول فسخ می شود و قرارداد جدید با مفاد مشخص نوشته شود. به این فرایند که به موجب آن تمام و یا بخشی از قرارداد اولیه فسخ و قرارداد جدید تنظیم می شود اقاله یا تفاسخ گفته و دارای شرایط زیر می باشد.

شرایط اقاله در قراردادهای ملکی

در روند معامله ممکن شرایطی ایجاد شود که یکی از طرفین قصد بر هم زدن قرارداد را داشته و برای آن اقدام کند. اما این خواسته وی تنها در صورتی امکان پذیر است که در قرارداد شرایطی را درج کرده باشند که به موجب آن فرد بتواند تقاضای فسخ معامله را کند. در غیر این صورت تنها با رضایت و توافق دیگری امکان فسخ معامله وجود دارد. لذا فرد می تواند با طرف مقابل معامله وارد گفتگو شده و با رضایت وی و توافق همدیگر اقدام به فسخ معامله کنند. لذا در اقاله یا تفاسخ می توان شرایط زیر را در نظر گرفت:

 • دو طرف در هنگام اقاله باید اهلیت داشته باشند
 • عقد بیع انجام شده و طرفین قرارداد مشخصی را تنظیم و تایید کرده بانشد.
 • یکی از طرفین قصد بر هم زدن معامله و یا بخشی از آن را داشته باشد.
 • فسخ قرارداد بدون استفاده از خیارات معامله و با توافق طرفین پیش برود.
 • هر دو طرف معامله با یکدیگر توافق کرده و با رضایت هم اقدام به اقاله کنند.

 

آیا اقاله شامل پرداخت خسارت می شود؟

 • همان طور که گفته شد اقاله بدون استفاده از خیارات معامله پیش می رود و برای انجام آن تنها می بایست طرفین معامله به توافق رسیده و با رضایت دوجانبه برای اقاله اقدام کنند. اما آیا اقاله شامل پرداخت خسارت می شود؟
 • چنانچه در زمان تنظیم مبایعه نامه و قرارداد ملکی طرفین معامله مدت زمان مشخصی را برای پشیمانی تعیین کنند، می توانند در کنار آن مبلغی را نیز به عنوان حق پشیمانی یا همان خسارت تعیین و در صورت لزوم دریافت کنند. به عبارتی اگر در قرارداد اولیه حق پشیمانی تعیین و درج شده باشد، فرد متقاضی اقاله موظف است در زمان اقدام مبلغ مربوطه را به عنوان خسارت به فرد دیگر پرداخت کند. اما چنانچه حق پشیمانی در قرارداد درج نشده باشد می توان بدون پرداخت خسارت اقدام به اقاله کرد.
 • مبلغ مربوط به حق پشیمانی در مبایعه نامه به طور معمول ۱۰ تا ۲۰ درصد مبلغ کل قرارداد می باشد و در قرارداد های اجاره برابر با میزان اجاره یک ماه بسته به اجاره بهای تعیین شده می باشد.

نمونه متن قرارداد اقاله

طرف اول قرارداد:

خانم/ آقا …….. فرزند……… دارای شناسنماه شماره ………. صادره از ………. متولد ……….. ساکن: …………
طرف دوم قرارداد :
خانم/ آقا …….. فرزند……… دارای شناسنماه شماره ………. صادره از ………. متولد ……….. ساکن: …………

موضوع قرارداد (مورد اقاله):

تمامت مورد معامله بیع نامه قطعی شماره ………. مورخ /   / ۱۳ تنظیمی بین طرفین که عبارت از فروش شش دانگ یک باب خانه مسکونی احداثی در شش دانگ یک قطعه زمین به مساحت ……….. متر مربع دارای پلاک ………. فرعی از ……… اصلی واقع در بخش ثبتی ……….. تهران محدوده و مورد ثبت سند مالکیت شماره ……… مورخ ……. صفحه ……… جلد ……… به شماره چاپی ……… می‌‌باشد، با جمع توابع شرعیه و لواحق عرفیه آن بدون استثناء و اعم از عرصه و اعیان و منصوبه‌های در آن.

عوض اقاله:

مبلغ ………. ریال رایج (معادل ثمن معامله سند بیع نامه شماره مذکور) که نقداً و تماماً تسلیم ………….. گردید .
کافه خیارات خصوصاً خیار غبن هرچند فاحش اسقاط گردیده است.
منافع مورد اقاله قبلاً به کسی واگذار نشده و بر حسب اظهار متمایل با رویت و قبول اقرار به تصرف و قبض مورد اقاله نمود.

و یا به طور ساده تر می توان نمونه متن زیر را در نظر گرفت:

«پیرو مبایعه نامه شماره ………. طرفین مبایعه نامه توافق نموده‌اند که قرارداد فوق را اقاله کرده و آقا / خانم ………. ضرر و زیانی معادل ۲۰ درصد از کل ثمن معامله به مبلغ ………. ریال (معادل ………. تومان) را به صورت نقدی / چک به شماره……….پرداخت نموده و در نتیجه قرارداد از تاریخ   /   /   باطل است و طرفین هیچ نسبت تعهدی به یکدیگر ندارند.»

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code