اوراق تسهیلات مسکن در آستانه سقوط به کانال ۴۰ هزار تومان

قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به کف کانال ۵۰ هزار تومانی سقوط کرد و در آستانه بازگشت به کانال ۴۰ هزار تومانی و نرخ های فروردین امسال قرار گرفت.
کد خبر : 723
تاریخ انتشار : سه شنبه 9 دی 1399 - 10:27
اوراق تسهیلات مسکن در آستانه سقوط به کانال ۴۰ هزار تومان

به گزارش خبرنگار مهر، قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز (یکشنبه ۷ دی ماه) با روند کاهشی به پایان رسید و قیمت بیشتر این نمادها در بازه ۵۰ تا ۵۳ هزار تومان کشف شد.

بر این اساس، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۹ با نماد «تسه ۹۹۰۹»، ۵۳ هزار و ۱۶۴ تومان بود که یکی از گران‌ترین اوراق امروز محسوب شده و بیشترین تعداد معاملات نیز با حدود ۳۱ هزار برگه، به این نماد اختصاص داشت.

از دیگر نمادهای گران قیمت امروز، اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ۹۸ با قیمت ۵۴ هزار و ۸۸۰ تومان بود که حدود ۳۰۰۰ برگه از این نماد در معاملات امروز فروخته شد.

ارزان‌ترین اوراق تسهیلات مسکن معاملات امروز به نماد «تسه ۹۷۱۰» (اوراق تسهیلات مسکن دی ۹۷) با ۴۱ هزار و ۳۸۵ تومان و فروش ۴۱۶۸ برگه اختصاص یافت که با توجه به اینکه این نماد در آستانه اتمام تاریخ اعتبار است، ارزان‌تر از سایر نمادها خرید و فروش شد.

همچنین نماد «تسه ۹۷۱۱» (اوراق تسهیلات مسکن بهمن ۹۷) که ماه آینده اعتبار آن به پایان می‌رسد، جزو نمادهای ارزان‌قیمت امروز بود که حدود ۲۰۰۰ برگه با قیمت ۴۹ هزار و ۹۵۸ تومان فروخته شد.

نرخ اوراق تسهیلات مسکن به قیمت اردیبهشت برگشت

قیمت‌های امروز اوراق تسهیلات مسکن تقریباً با قیمت این برگه‌ها در اردیبهشت ماه امسال برابری می‌کند.

در حالی که قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در سال گذشته و فروردین ماه امسال در بازه ۴۰ هزار تومانی قرار داشت، همزمان با اوج گیری بازار سرمایه از یک سو و بازار مسکن از سوی دیگر و افزایش تقاضای خرید مسکن در ابتدای امسال، قیمت هر برگه در نیمه اردیبهشت ماه به سرعت وارد کانال ۵۰ هزار تومانی شد و تا مهر ماه امسال به حدود ۱۰۰ هزار تومان در هر برگه رسید.

این در حالی است که مهر ماه امسال بیشترین افزایش قیمت ماهانه مسکن با رشد ۱۰ درصدی نسبت به ماه قبل از آن (شهریور ۹۹) رخ داد؛ به گونه‌ای که بالاترین میزان رشد ماهانه قیمت مسکن در ۱۰ سال اخیر را رقم زد.

اما همزمان با کاهش تعداد معاملات به دلیل کاهش تقاضای مسکن که آن نیز تابعی از دو فاکتور کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان و همچنین کاهش و ثبات قیمت ارز بود، قیمت اوراق تسهیلات نیز به یک باره با افت ۳ کانالی، وارد کانال ۷۰ و سپس ۶۰ هزار تومانی در ماه‌های آبان و آذر شد.

احتمال ادامه روند کاهشی قیمت اوراق تسهیلات مسکن

در ادامه توقف تقاضای مسکن، کاهش قیمت اوراق تسهیلات در دی ماه نیز ادامه یافت و در حال حاضر در کف کانال ۵۰ هزار تومانی قرار دارد؛ به نظر می‌رسد با ادامه روند کاهش تقاضای خرید و فروش مسکن و نیز تداوم روند کاهشی قیمت آن، نرخ اوراق تسهیلات مسکن نیز به سرعت وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شود.

به خصوص که از اتمام مهر ماه امسال بازار مسکن وارد فاز رکود غیر تورمی شده و همزمان با کاهش تعداد معاملات، قیمت‌ها نیز ثابت مانده است.

هزینه دریافت وام مسکن تقریباً نصف شد

در حالی که در مهر ماه امسال، زوجین متقاضی دریافت تسهیلات مسکن، می‌بایست بیش از ۴۰ میلیون تومان بابت خرید ۴۸۰ برگه تسهیلات مسکن با متوسط ۹۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند، اما با توجه به افت ۴۴.۴ درصدی قیمت این برگه‌ها در روزهای اخیر، زوجین متقاضی دریافت تسهیلات خرید مسکن با در نظر گرفتن متوسط هر برگه، ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان، باید ۲۴ تا ۲۵ میلیون تومان به عنوان هزینه خرید این اوراق پرداخت کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خبرگزاری کار ایران ایلنا اتاق تعاون ایران