درخواست علی نوذرپور، کارشناس بازار مسکن از رئیس‌ جمهور منتخب:

تصویر واقعی از بازار مسکن ارائه دهید!

یک کارشناس مسکن، درباره وظیفه ابتدایی دولت جدید در بازار مسکن گفت: نکته اول این است که رئیس‌جمهور جدید باید تصویر صحیحی از وضعیت مسکن ارائه دهد، زیرا آن‌قدر اطلاعات پراکنده از سوی دولت سیزدهم ارائه شده که حالا باید تصویری صحیح و واقعی از بازار مسکن به مردم نشان داده شود.
کد خبر : 23084
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 تیر 1403 - 8:47
تصویر واقعی از بازار مسکن ارائه دهید!

یک کارشناس مسکن، درباره وظیفه ابتدایی دولت جدید در بازار مسکن گفت: نکته اول این است که رئیس‌جمهور جدید باید تصویر صحیحی از وضعیت مسکن ارائه دهد، زیرا آن‌قدر اطلاعات پراکنده از سوی دولت سیزدهم ارائه شده که حالا باید تصویری صحیح و واقعی از بازار مسکن به مردم نشان داده شود.
علی نوذرپور افزود: قرار بود در دولت سیزدهم، سالی یک میلیون مسکن ساخته شود، اما آنچه به مردم تحویل داده شد کمتر از ۳۰ هزار واحد بود. ادعاها بسیار فراتر بود و دولت حتی زمین‌های تحویلی و صدور پروانه ساخت را نیز جزو آمار خود به حساب می‌آورد.

بازار مسکن نیازمند ارائه یک تصویر شفاف است
نوذرپور تصریح کرد: بنابراین بازار مسکن بیش از هر چیز نیازمند ارائه یک تصویر شفاف است، تصویری از اینکه چند مسکن در کشور وجود دارد و عملکرد دولت‌ها در دوره‌های مختلف چگونه بوده است؛ از مسکن مهر گرفته تا نهضت ملی مسکن و سایر طرح‌ها.
این کارشناس مسکن تاکید کرد: همچنین باید تحلیل صحیحی از آثار دخالت‌های دولت در پروژه‌های مربوط به ساخت مسکن ارائه شود. مسکن مسئله‌ای علمی و کارشناسی است، اما در مناظرات انتخابات تبدیل به گفتمانی عوامانه و محرکی برای جلب آرا شده بود.

مسکن مهر با نظرات غیرکارشناسی اجرا شد
نوذرپور درخصوص برنامه‌های ساخت مسکن پیش از طرح مسکن مهر توضیح داد: از دوران برنامه چهارم توسعه، دولت مکلف شده بود برنامه جامع مسکن را پیاده کند، اما با روی کار آمدن دولت‌های نهم و دهم عملا از این طرح جامع فاصله گرفتیم.
او همچنین درباره غیراصولی بودن اجرای مسکن مهر توضیح داد: مسکن مهر با نظراتی غیرکارشناسی اجرا شد، به‌ گونه‌ای که اکنون بسیاری از مسکن‌های تولیدی دچار مشکل است. تعداد زیادی از واحدها در زمین‌های بکر بدون دارا بودن زیرساخت‌های لازم و بهره‌مندی از خدمات عمومی ساخته شده‌اند.
نوذرپور ادامه داد: این طرح با وجود اینکه مورد استقبال عده زیادی از مردم قرار گرفت، از لحاظ شهرسازی و محیط‌زیستی دچار مسائل و مشکلات جدی است. قاعدتاً اگر تحلیل درستی وجود داشته باشد، دولت آینده می‌تواند در اقدامات خود از آن استفاده کند.

دولت‌های یازدهم و دوازدهم متهم به خانه نساختن شده‌اند
این کارشناس مسکن درباره شبهه‌های ایجادشده برای دولت‌های یازدهم و دوازدهم درخصوص کناره‌گیری از ساخت خانه طی هشت سال عنوان کرد: دولت‌های یازدهم و دوازدهم نقدی بر پروژه مسکن مهر داشتند و معتقد بودند این ساخت‌وساز دور از مبانی علمی است. البته ضمن واردکردن این نقد سعی کردند واحدهای نیمه‌تمام باقی‌مانده از دولت دهم را تحویل دهند، اما حالا آن دولت و وزیر راه و شهرسازی وقت، متهم به خانه نساختن شده‌اند.

دولت در ساخت مسکن ناتوان است
او اضافه کرد: آنچه دولت موظف است برای آن تعیین تکلیف کند، این است که اصول و چارچوب‌هایی تعیین کند که مبتنی بر قواعد این حوزه باشد.
نوذرپور توضیح داد: از آنجا که بخش قابل توجهی از ساخت مسکن از سوی مردم انجام می‌شود و دولت نشان داده در عملیات ساخت مسکن ناتوان است، باید خود را از نقش پیمانکار خارج کند و تولید مسکن را به بخش خصوصی بسپارد.
او تاکید کرد: دولت باید از تصدی‌‌گری‌ در حوزه مسکن کناره‌گیری کند و به نقش اصلی خود بپردازد؛ یعنی حمایتگری و هدایت. برای این موضوع دولت باید سازمان‌های محلی را به کار بگیرد؛ مهم‌ترین این سازمان‌های محلی شهرداری‌ها هستند. شهرداری‌ها در جایگاه‌ سازمان‌های محلی می‌توانند عملکرد بهتری در تولید مسکن محلی داشته باشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.