عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران:

تهیه برنامه توسعه محلات هدف بازآفرینی شهری در اولویت شهرداری‌ها قرار گیرد

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با تاکید بر اینکه تهیه برنامه توسعه محلات هدف بازآفرینی شهری در اولویت شهرداری‌ها قرار بگیرد، گفت: تهیه برنامه توسعه محلات می‌تواند نقش مهمی در ارتقای کیفیت زیست پایدار شهری ساکنان بافت‌های ناکارآمد داشته باشد.
کد خبر : 19883
تاریخ انتشار : شنبه 7 بهمن 1402 - 15:45
تهیه برنامه توسعه محلات هدف بازآفرینی شهری در اولویت شهرداری‌ها قرار گیرد

به گزارش اسکان از وزارت راه و شهرسازی، «سید مسلم سیدالحسینی» افزود: در تهیه این برنامه باید ابعاد و لایه‌های مختلف در توسعه بافت‌ و محلات مورد توجه قرار گیرد تا محله از جاماندگی به سمت توسعه حرکت کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید پروژه‌های مردم‌محور و مبتنی بر نیاز شهروندان احصا و تهیه شود، گفت: بافت فرسوده یکی از حوزه‌های مهم و حساس است و به دنبال این هستیم تا با شناسایی پروژه‌های مردمی و اولویت دادن به آنها در اقدامات توسط شهرداری‌ها در قالب برنامه اقدام مشترک، ساکنان این بافت‌ها را کنش‌گر کرده و با رضایتمندی بیشتر مردم سرمایه‌های اجتماعی این محلات را ارتقا دهیم تا زمینه توسعه پایدار محله فراهم شود.

سیدالحسینی، رویکرد شهرداری اصفهان در استفاده از نظرات ساکنان بافت‌های فرسوده در تهیه برنامه توسعه محله را اقدامی مهم و ارزشمند دانست و ادامه‌داد: علاوه بر بهره‌مندی از نظرات عمومی و دانش مردم، آینده‌نگری و دیدگاه شهرنگری نیز باید در این برنامه گنجانده شود.

وی، نوسازی مسکن و بازآفرینی شهری را ۲ امر کاملا مرتبط با هم دانست و گفت: نمی‌توان در بافت‌های ناکارآمد مسکن ساخت، اما بازآفرینی نکرد. در واقع ساخت مسکن و بازآفرینی شهری در محلات هدف به صورت تامین خدمات و ارتقای توانمندی‌های اجتماعی و اقتصادی همزمان ۲ روی یک سکه هستند و صرف ساخت مسکن بدون توجه به زیرساخت‌های کالبدی، روبنای و زیربنایی و توانمندسازی ساکنان بافت‌های فرسوده، این بافت‌ها را فرسوده‌تر می‎‌کند.

این مسوول اضافه‌کرد: به علاوه اقدامات توامان و هماهنگ در ابعاد مختلف موجب شتاب تولید مسکن خواهد شد، بنابراین در تهیه برنامه‌های توسعه محله باید نقش پر رنگ مسکن در اولویت قرار گرفته و همزمان با بازآفرینی شهری پیگیری شود.

سیدالحسینی درباره نهادهای توسعه و دفاتر تسهیلگری نیز گفت: این نهادها نیاز به تغییر رویکرد دارد و باید با تفکری نو فعالیت حلقه‌های میانی اعم از نهادهای توسعه، نسل جدید دفاتر تسهیل‌گری، نهادهای مردمی و محلی شکل گرفته یا شتاب بیشتری بگیرد.

وی تاکید کرد: هر برنامه‌ای برای اثربخشی و کارا بودن نیاز به رصد، پایش و نظارت دارد که این امر نیز باید در تدوین برنامه توسعه محلات دیده شود.

تاکنون ۲۰۶هزار و ۹۸ واحد پروانه ساختمانی در محلات فرسوده سراسر کشور صادر شده است که از این میزان ۱۸۵ هزار و ۱۲۵ واحد مربوط به دولت سیزدهم است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.