روایت ساختمانی‌‌‌ها از مسکن مرداد

برآیند یک نظرسنجی از ۹۱ شرکت ساختمانی فعال، وضعیت مرداد ماه بازار ساخت‌وساز و مسکن را روایت می‌‌‌کند.نتایج این نظرسنجی در خصوص وضعیت بازار مسکن و ساخت‌وساز که از سوی اتاق تعاون ایران به روال هر ماه با عنوان «طرح شامخ مدیران خرید بخش ساختمان» موسوم به گزارش شامخ ساختمان منتشر شد نشان می‌‌‌دهد، وضعیت کلی بازار مسکن وساخت‌وساز در مردادماه نسبت به تیرماه با بهبود نسبی مواجه بوده است.
کد خبر : 16574
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 شهریور 1402 - 8:42
روایت ساختمانی‌‌‌ها از مسکن مرداد

شامخ کل ساختمان که برآیند نظر فعالان ساختمانی درباره وضعیت ۱۲ مولفه مورد بررسی در خصوص شرایط یک ماه گذشته و پیش‌بینی آنها از یک ماه پیش‌‌‌رو در حوزه ساخت‌وساز است، در مردادماه، روی عدد ۴۹/ ۵۵ قرار گرفت. این میزان در مقایسه با شامخ کل ساختمان که در تیرماه روی عدد ۳۶/ ۵۳ قرار داشت بهبود اندک و جزئی در وضعیت کلی بازار مسکن وساخت‌وساز را نشان می‌‌‌دهد. در گزارش شامخ، عدد ۵۰ نشان‌دهنده ثبات شرایط نسبت به ماه قبل، اعداد زیر ۵۰ نشان‌دهنده بدتر شدن وضعیت و اعداد بالاتر از ۵۰ نشان‌دهنده بهبود شرایط طی یک‌ماه نسبت به ماه قبل از آن است. در این گزارش، در حالی که اعداد مربوط به تعداد قابل‌توجهی از شاخص‌‌‌ها در مردادماه، مانند میزان ساخت‌وسازهای جدید، سرعت انجام کار و تحویل سفارش‌‌‌ها، موجودی مواد اولیه و موجودی محصول نهایی، با بهبود جزئی همراه بوده است، اما در دو مولفه مهم، شرایط نسبت به ماه قبل از دیدگاه فعالان ساختمانی بدتر شده است. یک مورد از این مولفه‌‌‌ها، مربوط به قیمت محصولات تولید شده یا همان نرخ فروش واحدهای مسکونی نوساز است. مجموع نظرات این فعالان ساختمانی نشان‌دهنده کاهش قیمت فروش واحدهای مسکونی تولید شده است. عدد مربوط به این مولفه از ۵۹/ ۶۳ در تیرماه به ۹۰/ ۴۸ در مرداد سقوط کرده است. این موضوع نشان‌دهنده افت محسوس قیمت واحدهای مسکونی در مرداد ماه نسبت به تیر، به روایت فعالان ساختمانی است.

همچنین در مولفه «انتظارات در ارتباط با فعالیت‌‌‌های شرکت در ماه آینده» (شهریور)، برآیند پیش‌بینی فعالان ساختمانی شرکت‌کننده در نظرسنجی شامخ ساختمان، نشان‌دهنده بدتر شدن شرایط نسبت به مرداد است. در تیر ماه عدد مربوط به این مولفه ۴۳/ ۵۵ گزارش شده بود؛ اما در مرداد این عدد به ۳۰/ ۵۳ کاهش یافته است که اگر چه بالاتر از عدد ۵۰ قرار دارد اما نسبت به عدد ماه قبل کمتر است و نشان می‌‌‌دهد خوش‌بینی سازنده‌‌‌ها نسبت به فعالیت‌‌‌های ساختمانی در شهریور ماه نسبت به پیش‌بینی آنها از وضعیت مردادماه کاهش یافته است.

در مولفه میزان فروش کالاها و خدمات که در واقع همان میزان فروش واحدهای مسکونی تولید شده از سوی سازنده‌‌‌هاست شرایط در مردادماه تقریبا بدون تغییر نسبت به تیر بوده است که این شرایط نشان می‌‌‌دهد حجم معاملات واحدهای مسکونی در میانه تابستان نسبت به ابتدای این فصل، تغییر خاصی نداشته است. عدد مربوط به این مولفه در تیرماه ۱۷/ ۵۲ بوده است که در مرداد معادل ۷۵/ ۵۲ به ثبت رسیده است که عملا تغییر خاصی محسوب نمی‌شود.

 

گزارش چهل و هفتمین دوره طرح شاخص مدیران خرید (PMI) ساختمان برای مرداد ماه ۱۴۰۲ را می توانید از لینک زیر دانلود نمایید :

گزارش چهل و هفتمین دوره طرح شاخص مدیران خرید (PMI) ساختمان – مرداد ماه ۱۴۰۲

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.