روند اوراق تسه در سال قبل بررسی شد

روز ارزان و گران دریافت وام مسکن

اقتصادنیوز : روز 12 بهمن ماه 99 برای مجردان و متاهلان ارزانترین روز برای دریافت وام مسکن بوده است در مقابل 6 آبان گرانترین روز برای خرید مسکن از طریق اوراق تسه ثبت شده است.
کد خبر : 1680
تاریخ انتشار : شنبه 14 فروردین 1400 - 8:30
روز ارزان و گران دریافت وام مسکن

به گزارش اقتصادنیوز، یکی از مسیرهای خانه دار شدن خانوارها در ایران دریافت وام از مسیر اوراق حق تقدم مسکن است. شاخص ترین این اوراق از سوی بانک مسکن با نماد تسه منتشر می شود. اقتصاد نیوز در گزارشی به بررسی و رصد هزینه و نرخ سود این اوراق در سال گذشته داشته است. بررسی ها نشان می دهد در نیمه دوم سال قبل(بازه زمانی مورد بررسی)هزینه وام مسکن برای متقاضیان در پاییز مسیری نزولی داشته و در نیمه زمستان به کمترین حد خود رسید. پس از آن نرخ سود در انتهای سال دوباره این رقم روندی افزایشی را به ثبت رساند.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است. مجردها نیز ۱۴۰ میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

با توجه به آنکه متقاضیان در ازای منتظر نماندن در صف هزینه ای مضاعف را برای اخذ وام می پردازند بنابراین نرخ سود آن دیگر در حد نرخ سود اسمی ۱۷٫۵ درصد نخواهد بود.

مشاهده روند نرخ سود در شش ماهه دوم سال ۹۹ رکوردهای ارزانی و گرانی این وام را نشان میدهد.

اوراق تسه

رکورد گرانی وام مسکن

بررسی آمارها در هزینه وام مسکن در سال گذشته نشان می دهد که ابتدای پاییز متقاضیان مجبور به پرداخت هزینه ای بیشتر نسبت به روزهای دیگر بوده اند. در همین راستا در ۶ آبان ماه مجردین برای دریافت وام مسکن ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و متاهلین ۴۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کرده اند. این بالاترین هزینه پرداختی متقاضیان در ازای خرید وام بوده است.

از آنجایی که نرخ سود بستگی مستقیم به هزینه های پرداختی دارد نرخ سود نیز در این روز به اوج خود رسید. این رقم برابر با ۲۳٫۴ درصد بوده که در مقایسه با حد اسمی آن تقریبا ۶ واحد درصد بیشتر ثبت شده است.

رکورد ارزانی وام مسکن

در مقابل در روز های پایانی سال ۹۹، مسیر هزینه وام مسکن روندی نزولی را ثبت کرده و از حد پاییزی خود پایین تر آمد. در همین راستا روز ۱۲ بهمن ماه هزینه وام مسکن مجردین به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و این رقم برای متاهلین به ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.این ارقام کمترین میزان ثبت شده از این متغیر در شش ماه پایانی سال گذشته بوده است. نرخ سود وام مسکن نیز به تبع این ارقام در این روز رکورد کمترین حد خود را ثبت کرد. این نرخ معادل با ۲۰٫۲۰ درصد بوده که با این وجود هنوز هم ۲٫۷ واحد درصد از حد اسمی خود بالاتر است.

در کل روند آمار هزینه وام مسکن در نیمه دوم سال ۹۹ نشان می دهد که در پاییز روندی تقریبا نزولی از این متغیر آغاز شده و پس از برخورد به کف در نیمه زمستان دوباره اندکی افزایش را ثبت کرده است.

اوراق تسه

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.