شرایط حاکم بر فروش مشاعات پارکینگ و‌انباری

مالکیت بخش های مختلف ساختمان در ساختمان های امروزی به سبب مشترک بودن میان چندین خانواده و استفاده همزمان آن ها از برخی بخش های آن شرایط و قوانین جدیدی را شاهد هستیم که می بایست افراد به آن توجه داشته و بر اساس آن ها رفتار کنند. در آپارتمان ها مالکیت افراد شامل دو

کد خبر : 2169
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۸:۱۴
شرایط حاکم بر فروش مشاعات پارکینگ و‌انباری

مالکیت بخش های مختلف ساختمان
در ساختمان های امروزی به سبب مشترک بودن میان چندین خانواده و استفاده همزمان آن ها از برخی بخش های آن شرایط و قوانین جدیدی را شاهد هستیم که می بایست افراد به آن توجه داشته و بر اساس آن ها رفتار کنند. در آپارتمان ها مالکیت افراد شامل دو دسته می باشد و نحوه استفاده افراد از بخش های مختلف بر اساس مالکیت آن ها مشخص می شود.

مالکیت در آپارتمان ها و برج ها شامل بخش های اختصاصی و همچنین مشاعات ساختمان می باشد. بخش های اختصاصی همان قسمت هایی از ساختمان می باشد که تحت تملک افراد بوده و به صورت خصوصی مورد استفاده ساکنین و ماکین آن قرار می گیرد. این بخش های ساختمان شامل فضای داخلی واحد ها؛ هال و پذیرایی؛ آشپزخانه؛ سرویس بهداشتی و … می باشد.

در کنار این بخش ها؛ قسمت های مشاع ساختمان را داریم که به صورت مشترک میان تمامی ساکنین و مالکین واحد ها مورد استفاده قرار گرفته ولی هیچ یک از آنها تملکی بر این بخش ها ندارند. هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری قسمت های مشاع ساختمان به عهده تمامی افراد و ماکین بوده و بایستی توسط آن ها پرداخت شود.از جمله بخش های مشاع ساختمان می توان به راهرو های مشترک؛ درب ورودی ساختمان؛ آسانسور؛ لابی؛ حیاط و فضای سبز ساختمان اشاره کرد.

فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری

تملک افراد بر پارکینگ و انباری چگونه است؟
با توجه به تفاوت های موجود در ساختمان ها؛ برخی از آن ها دارای پارکینگ و انباری اختصاصی برای هر یک از واحدها می باشند و برخی دیگر فاقد فضای اختصاصی برای این بخش ها هستند. در ساختمان هایی که پارکینگ و انباری به صورت اختصاصی در سند مالکیت واحد ها درج شده و دارای جانمایی مشخصی نیز می باشند؛ این بخش ها تحت تملک مالکین این واحد ها بوده و در غیر این صورت به عنوان یکی از بخش های مشاع و مشترک ساختمان توسط تمامی افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی می توان این گونه بیان کرد که اگر در سند مالکیت پارکینگ و انباری درج شده باشد به طور کامل تحت تملک مالک مربوطه خواهد بود و در غیر این صورت جزو بخش های مشاع ساختمان می باشد.

فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری

آیا مالکین اجازه فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری را دارند؟
در بسیاری از مواقع پارگینک و انباری واحد ها در سند مالکیت مربوطه درج شده و به عنوان بخشی از واحد همزمان با آن به فروش رفته و یا اجاره داده می شود. اما در برخی موارد شاهد فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری واحد ها به صورت مجزا؛ به افراد دیگر هستیم که این مورد از نظر حقوقی امکان پذیر نبوده و افراد مجاز به انجام آن نمی باشند. به عبارتی برای خرید و فروش واحد مربوطه تمامی بخش های آن واگذار شود و نمی توان ساختمان را جدا از پارکینگ و یا انباری آن فروخت و یا برعکس.

در برخی مواقع برای بعضی از افراد ساکن در ساختمان پیش آمده است که نیاز به پارکینگ و یا انباری اضافه داشته باشند و در عین حال همزمان در ساختمان یکی از اهالی و ساکنین از پارکینگ و یا انباری خود استفاده ای نداشته و یا به سبب ساکن نبودن در ساختمان نیازی به پارکینگ ندارد. در این مواقع افراد می توانند با انجام توافقاتی مابین یکدیگر اقدام به اجاره پارکینگ و همچنین انباری یکی از همسایگان بکنند. این مورد از نظر قانونی مشکلی نداشته و افراد مجاز به انجام آن می باشند.

در مجموع برای خرید و فروش و یا اجاره انباری و پارکینگ در ساختمان ها می توان موارد زیر را یادآور شد:

پارکینگ و انباری جزو بخش های اختصاصی ساختمان می باشد اما خرید و فروش و یا اجاره آن باید با رعایت موارد زیر همراه باشد.
پارکینگ و انباری آپارتمان ها جزیی از خود آن واحد آپارتمانی محسوب می شود و به صورت جداگانه قابل انتقال و فروش نیستند.
اجاره پارکینگ به صورت مجزا از واحد آپارتمانی تنها به افراد ساکن در ساختمان امکان پذیر است.
خرید و فروش انباری و پارکینگ واحد ها به صورت مجزا تنها به مالکان همان ساختمان امکان پذیر است و فروش آن به افراد دیگر و خارج از ساختمان مجاز نمی باشد.
در صورت فروش پارکینگ و یا انباری به دیگر مالکان؛ تغییرات مربوطه در سند مالکیت باید لحاظ شود.
در صورت فروش پارکینگ به افراد خارج از ساختمان دیگر همسایگان می توانند موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.
فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری

آیا راهی برای فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری به افراد خارج از ساختمان وجود دارد؟
همان طور که بیان شد فروش پارکینگ و انباری به صورت مجزا از واحد مسکونی امکان پذیر نمی باشد و از نظر قانونی امکان پذیر نمی باشد.

اما در برخی موارد به سبب ضرورتی که برای افراد ایجاد می شود نیاز به اجاره پارکینگ و انباری خود دارند. در مواقع افراد می بایست رضایت تمامی ساکنین را جلب کرده و از آن ها رضایت نامه کتبی به منظور اجاره انباری و پارکینگ دریافت کند. این رضایت نامه به این سبب باید تنظیم شود که اجاره انباری و پارکینک و استفاده از آن ها مستلزم استفاده از مشاعات ساختمان نظیر ورودی پارکینگ؛ راهرو ها؛ درب ساختمان و … می باشد. لذا برای اجاره آن رضایت دیگر مالکین اجباری و ضروری می باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code