در نشست «کنسرسیوم‌های دانش‌‌بنیان برای صنعتی‌سازی نهضت ملی مسکن» مطرح شد

طرح جامع صنعتی‌سازی تدوین شود

نشست تخصصی «کنسرسیوم‌های فناور و دانش‌‌بنیان صنعتی‌سازی مسکن» با مشارکت دانش‌بنیان‌ها و صنعتی‌‌سازان برای افزایش سرعت، کیفیت و کاهش هزینه تمام شده اجرای نهضت ملی مسکن برگزار شد.
کد خبر : 19886
تاریخ انتشار : شنبه 7 بهمن 1402 - 15:47
طرح جامع صنعتی‌سازی تدوین شود

نشست تخصصی «کنسرسیوم‌های فناور و دانش‌‌بنیان صنعتی‌سازی مسکن» با مشارکت دانش‌بنیان‌ها و صنعتی‌‌سازان برای افزایش سرعت، کیفیت و کاهش هزینه تمام شده اجرای نهضت ملی مسکن برگزار شد.

به گزارش اسکان از وزارت راه و شهرسازی، نشست تخصصی کنسرسیوم‌های فناور و دانش‌‌بنیان صنعتی‌سازی مسکن با حضور سیدجواد سادات مشاور وزیر راه و شهرسازی؛ هادی عباسی معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی؛ محمدمهدی حیدری رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛ خسرو دانشجو معاون شهرسازی و معماری؛ روح‌‌اله اکبری دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در امر مسکن و نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، با مشارکت ۳۰ شرکت دانش‌‌بنیان فعال در صنعت ساختمان و حضور انبوه‌‌سازان و صنعتی‌‌سازان به‌منظور تعامل و هم‌فکری و تحقق سه اصل افزایش سرعت، کیفیت و کاهش هزینه تمام شده در ساخت‌‌وسازهای نهضت ملی مسکن در محل وزارتخانه برگزار شد.

همکاری برای ورود دانش‌بنیان‌ها به ساخت‌ مسکن
ب در ابتدای این جلسه، مدیران و نمایندگان شرکت‌های دانش‌‌بنیان به‌بیان دغدغه‌ها و مسائل خود پرداختند و راهکارها، ایده‌ها و طرح‌های خود را برای مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن پرداختند.

سیدجواد سادات، مشاور وزیر راه و شهرسازی و مدیرکل حوزه وزارتی در این نشست اظهار کرد: ستاد توسعه اقتصاد دانش‌‌بنیان در وزارت راه و شهرسازی با این نگاه تشکیل شده است که برای ورود این شرکت‌ها به بازارهای شکل‌گرفته در حوزه مسکن کمک کند.

وی افزود: مقرر شد تعدادی از شرکت‌های دانش‌‌بنیان را نیز برای حضور در نمایشگاه‌هایی که در کمیسیون‌های مشترک خارجی برگزار می‌شود، اعزام کنیم تا بتوانند پاویون اختصاصی داشته‌ باشند.

سادات، موضوع مالیات شرکت‌های فعال در حوزه صنعت ساختمان را از دیگر مسائل در دست پیگیری دانست و با اشاره به افزایش تسهیلات صنعتی‌سازی گفت: فراخوانی هم از سوی بانک مسکن برای صنعتی‌سازی منتشر شده‌ است.

مدیرکل حوزه وزارتی تأکید کرد: باید به صنعتی‌‌سازان کمک کنیم که با سرعت بیشتری حرکت کنند و این مسئله با مشارکت و حضور شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌‌بنیان امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه تاکنون سه کنسرسیوم در این خصوص شکل ‌گرفته است، افزود: در کنار پروژه‌های نهضت ملی مسکن پروژه‌های مشارکتی هم وجود دارد که در این پروژه‌ها هم می‌توان از ظرفیت و توانمندی‌های دانش‌بنیان‌ها و صنعتی سازها استفاده‌کرد.

کیفیت، سرعت و هزینه پایین، سه اصل ساخت مسکن
خسرو دانشجو، معاون شهرسازی و معماری نیز در ادامه این جلسه کیفیت، سرعت و هزینه پایین را سه موضوع اساسی برای ساخت مسکن دانست و گفت: اجرای صنعتی‌سازی در حوزه مسکن یک جبر است و حجم ساخت‌‌وساز مورد نیاز کشور به‌اندازه‌ای است که دیگر نمی‌توان با همان شیوه‌های قدیمی ساخت‌‌وساز مسکن را انجام داد.

وی تأکید کرد: باید ساخت مسکن را با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر و در مدت کوتاه‌تری محقق کنیم تا بتوانیم به اهداف در نظر گرفته شده برسیم.

دانشجو پیشنهاد داد: در قالب یک طرح جامع و برنامه از پیش طراحی شده، صنعتی‌سازی را اجرا کنیم.

وی با اشاره به برخی موضوعات مطرح‌‌شده در این جلسه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و انبوه‌‌سازان مسکن اظهار کرد: باید شاخص‌های مربوط به شرکت‌های دانش‌‌بنیان فعال در حوزه صنعت ساختمان را بازنگری کنیم و با ایجاد تغییراتی در معیارهای سنجش‌های این شرکت‌های یک مدل جدید اقتصادی برای آنها طراحی کنیم.

معاون شهرسازی و معماری اظهار کرد: باید با لحاظ قوانین بالادستی، میان‌برهایی را طراحی کنیم که ضمن رعایت آن قوانین بالادستی، جذابیت جدید برای این حوزه ایجاد شود.

توجه به ذائقه‌‌سنجی در ساخت مسکن
روح‌‌اله اکبری، دستیار ویژه و مشاور وزیر راه و شهرسازی، با تأکید بر ضرورت حمایت از نخبگان و ارائه راهکارها از سوی آنها در حوزه مسکن گفت: باید با استفاده از دانش و فناوری نوین بتوانیم اهدافی مثل کاهش زمان و هزینه ساخت‌‌وساز و افزایش کیفیت را تحقق بخشیم.

وی ادامه‌ داد: مسئله‌‌شناسی و محیط‌‌شناسی در این طرح بسیار مهم است و از آنجایی که جامعه هدف ساخت مسکن، دهکی است که قدرت خرید مسکن را ندارد، هدف اصلی، بهینه کردن قیمت تمام‌‌شده با تمام ابزارها و روش‌های ممکن از جمله صنعتی‌سازی است.

اکبری اظهار کرد: در حال حاضر رویکرد مردم درخصوص نوع و محل سکونتگاه‌ها تغییر یافته و مردم به‌دنبال جایی با آسایش شهری و آرامش روستایی هستند، بنابراین یکی از نیازهای ما ذائقه‌‌سنجی در این حوزه است.

وی افزود: از آنجا که مسکن یک کالای مصرفی و مرتبط با سبک زندگی فرد است، باید دید چگونه می‌توان با هوشمندسازی تجهیزات و سازه، طراحی، تعمیرات و نگهداری مسکن را بررسی کرد که نیاز امروز ما است. البته اولویت در مسکن حمایتی، کاهش قیمت تمام شده برای مردم و افزایش دسترسی‌‌پذیری برای آنها است.

زمان و مقیاس دو فاکتور اساسی در صنعتی‌سازی است
هادی عباسی، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نیز در این نشست با بیان اینکه سنتی‌‌سازی در مقابل صنعتی‌سازی قرار ندارد و می‌توان از روش نیمه صنعتی هم استفاده ‌کرد، افزود: زمان و مقیاس دو فاکتور اساسی در صنعتی‌سازی است و اگر به مقیاس بزرگ در زمان کوتاه برسیم، هزینه تمام شده هم کاهش می‌یابد.

عباسی با اشاره به مسئله اقتصاد زمین و سیاست‌گذاری زمین گفت: تورم زمین بیش از تورم ساختمان است و همین مسئله باعث شده بسیاری از سازندگان به‌دنبال افزایش سرعت ساخت‌‌وساز نباشند، چراکه گذر زمان برای مالکان زمین سود بیشتری دارد.

وی ادامه‌ داد: وزارت راه و شهرسازی در نهضت ملی مسکن، این مسئله را با جداسازی ساختمان و اعیان از عرصه حل کرده است و در این طرح سازنده مالک زمین نیست.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی مشکل بعدی را آورده اولیه در نهضت ملی مسکن دانست و گفت: نیاز است علاوه بر تسهیلات موجود، وام‌های قرض‌‌الحسنه بیشتری برای ساخت مسکن در نظر شود.

عباسی با اشاره به پیگیری جدی وزارت راه و شهرسازی برای کاهش سود تسهیلات از سوی بانک مرکزی و همچنین تنظیم اقساط این تسهیلات گفت: یکی از راهکارهای رفع این پیچیدگی‌ها این است که در ساخت‌‌وسازها طرح‌هایی با مشاعات کم را اجرا کنیم.

وی بیان کرد: باید مسکن تدریجی را در صنعتی‌سازی تقویت کنیم، مثلاً ۷۰ متر به‌صورت صنعتی‌سازی در مرحله اول احداث شود و در طول زمان و مراحل بعدی این واحدها به‌صورت غیرصنعتی‌سازی توسعه یابد، به‌عبارت دیگر حالت انعطاف‌‌پذیری در طراحی و اجرا داشته باشیم‌.

عباسی گفت: باید در فرآیند صنعتی‌سازی از حالت پیمان خارج شویم و به‌سمت خرید برویم.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در ادامه به بحث انرژی اشاره کرد و گفت: باید نظام قیمت‌‌گذاری انرژی در کشور اصلاح شود و به‌گونه‌ای پلکانی شود که بر قشر ضعیف هم فشار وارد نشود.

 

کمبودی در حوزه صنعتی‌سازی و تکنولوژی مسکن نداریم
در ادامه این نشست محمدمهدی حیدری، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، با بیان اینکه صنعتی‌سازی از طراحی تا اجرا در بر می‌گیرد، اظهار کرد: صنعتی‌سازی در قالب انبوه‌‌سازی و غیرانبوه‌‌سازی هم می‌تواند اجرا شود.

وی ادامه ‌داد: در حوزه صنعتی‌سازی و تکنولوژی کمبودی وجود ندارد و بیشتر باید بخش مدیریت ساخت و پروژه تقویت شود.
حیدری در ادامه به ساختارشکنی در پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: صنعتی‌‌سازان با ۲۵ درصد آورده اولیه نمی‌توانند کار خود را آغاز کنند.

وی ادامه ‌داد: مشکل بعدی مدل مالی آورده مردم است و مردم نمی‌توانند به‌سرعت و در مدت کوتاه آورده اولیه را تأمین کنند. صنعتی‌سازی هم با پیش‌‌پرداخت ۲۵ درصدی نمی‌تواند شکل بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، درخصوص شرکت‌های دانش بنیان حوزه ساختمان توضیح داد: شاخص‌های مورد نیاز در کارگروه‌های ویژه احصا شده و از این پس براساس این شاخص‌ها شرکت‌ها ارزیابی خواهند شد.

وی ادامه‌ داد: باید نرم‌‌افزاری طراحی و تولید شود تا بدانیم چه تعداد پروژه در قالب انبوه‌‌سازی ساخته شده یا در حال ساخت است.

حیدری در پاسخ به برخی انتقادات درخصوص برخی سخت‌گیری‌ها گفت: مرکز تحقیقات آخرین سنگر در حوزه فناوری است و پس از آن، طرح‌ها وارد مرحله اجرا می‌شوند، دغدغه ما هم ایمنی مردم است و هرگونه سختگیری ما به این دلیل است. صنعتی‌سازی و تکنولوژی به‌اندازه کافی به‌صورت پیش ساخته و انبوه وجود دارد، اما باید مشکلات ساختاری برطرف شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.