پس از اعلام رشد قیمت مسکن در تهران در آذر ماه سال گذشته، بانک مرکزی دیگر آمار مسکن را انتشار نداد. تا امروز که پس از ده ماه سکوت خود را شکست و آمار مسکن را منتشر کرد.

گزارش روابط عمومی بانک مرکزی از این قرار است:

تحولات قیمت در بازار معاملات مسکن شهر تهران حاکی از روند حرکتی متفاوت طی فصول اول و دوم سال جاری بوده است. در همین ارتباط در سه ماهه اول این سال، متاثر از تحولات قیمتی بازار سایر دارایی‌ها به ویژه نرخ ارز در بازار غیررسمی، سکه، طلا و خودرو، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده شهر تهران با رشد مثبت ماهانه مواجه گردید.

در مجموع در خصوص تحولات بازار مسکن شهر تهران، در فصل بهار سال ۱۴۰۲ می‌توان عنوان کرد تداوم رشد متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده و در عین حال کاهش قابل توجه حجم معاملات از ویژگی‌های بازار معاملات مسکن شهر تهران در این فصل بوده است.

020813

وضعیت قیمت و معاملات مسکن تهران در سال ۱۴۰۲

علی‌ایحال از تیرماه سال جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده در خصوص افزایش عرضه مسکن، از فشار‌های تورمی بازار مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار می‌باشد. مجموع این عوامل موجب شد تا شاهد رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در ۳ ماه فصل تابستان باشیم؛ به گونه‌ای که رشد مزبور در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب معادل  ۲٫۲-، ۱٫۰- و ۰٫۶- درصد بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با این حال در مهر ماه تورم مسکن برابر با ۱ درصد به ثبت رسیده و تعداد معاملات به بالاترین سطح ۴ ماه اخیر دست پیدا کرده است. اتفاقی که می‌تواند نشان‌دهنده رشد تقاضا در بازار مسکن باشد

لازم به توضیح است که مطابق با آخرین آمار موجود، در مهرماه سال ۱۴۰۲ متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران بعد از تجربه رشد منفی در سه ماه متوالی مجدداً با رشد مثبت هرچند اندک مواجه شده است؛ در عین حال حجم معاملات بازار مسکن در این ماه نسبت به شهریورماه به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

020813