ماجرای اجاره با نرخ «توافقی»

تعداد فایل‌‌‌های اجاره مسکن با نرخ توافقی در استارت‌آپ‌‌‌ها و سایت‌‌‌های بازاریابی ملکی افزایش یافت. تاز‌‌‌ه‌‌‌ترین بررسی‌‌‌ها در ارتباط با وضعیت بازار اجاره مسکن شهر تهران در هفته ابتدایی اردیبهشت ماه نشان می‌دهد، برخی از مالکان و موجرها این روزها از اعلام نرخ‌های پیشنهادی خود برای اجاره مسکن خودداری کرده و در مقابل آیتم اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی، از واژه «توافقی» استفاده می‌کنند. این موضوع در سال‌های اخیر در بازار اجاره کمتر رواج داشته است و معمولا موجرها در آگهی‌‌‌های خود نرخ پیشنهادی برای اجاره را درج می‌‌‌کردند. اما در میان فایل‌‌‌هایی که طی روزهای اخیر به بازار اجاره مسکن شهر تهران عرضه شده است، در تعداد قابل‌توجهی از آگهی‌‌‌ها، اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی اعلام نشده است.
کد خبر : 13534
تاریخ انتشار : شنبه 9 اردیبهشت 1402 - 8:13
ماجرای اجاره با نرخ «توافقی»

بررسی‌‌‌ها در ارتباط با وضعیت بازار اجاره مسکن شهر تهران در هفته ابتدایی اردیبهشت ماه نشان می‌دهد، برخی از مالکان و موجرها این روزها از اعلام نرخ‌های پیشنهادی خود برای اجاره مسکن خودداری کرده و در مقابل آیتم اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی، از واژه «توافقی» استفاده می‌کنند. این موضوع در سال‌های اخیر در بازار اجاره کمتر رواج داشته است و معمولا موجرها در آگهی‌‌‌های خود نرخ پیشنهادی برای اجاره را درج می‌‌‌کردند. اما در میان فایل‌‌‌هایی که طی روزهای اخیر به بازار اجاره مسکن شهر تهران عرضه شده است، در تعداد قابل‌توجهی از آگهی‌‌‌ها، اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی اعلام نشده است.

بررسی‌‌‌ها در این باره نشان می‌دهد یک علت مهم این اقدام موجرها، به استارت برخی از موجرها برای تغییر بهای پیشنهادی خود در بازار اجاره متناسب با تورم انتظاری آنها برای سال‌جاری و همچنین سطح تورم فعلی برمی‌‌‌گردد. واسطه‌‌‌های فعال در بازار مناطق مختلف شهر تهران در این‌باره به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کردند: هم‌‌‌اکنون تامین سطوح جدید اجاره‌‌‌بها با توجه به سطح تورم عمومی و انتظار موجرها از بهای دریافتی بابت اجاره مسکن در سال‌جاری، با توان مالی و قدرت پرداخت تعداد عمده‌‌‌ای از مستاجرها سازگاری ندارد. این موضوعی است که حتی بسیاری از موجرها هم از آن مطلع هستند و هم‌‌‌اکنون در دوراهی بین افزایش اجاره‌‌‌بها متناسب با وضعیت تورم از یکسو و در نظر گرفتن توان مستاجرها برای پرداخت، دچار تردید هستند؛ از این رو فعلا از اعلام سطح مورد نظر خود برای اجاره‌‌‌بهای سال‌جاری خودداری کرده و برای سنجش توان مستاجرها، از واژه توافقی برای تعیین اجاره‌‌‌بها استفاده می‌کنند. با این حال هنوز هم تعداد قابل‌توجهی از فایل‌‌‌ها در بازار اجاره با اعلام نرخ پیشنهادی موجر عرضه شده‌‌‌اند. در جدول زیر برخی از تازه‌‌‌ترین فایل‌‌‌هایی که طی دو روز اخیر به بازار اجاره مسکن شهر تهران عرضه شد، درج شده است.

18 copy

منبع : دنیای اقتصاد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.