بررسی روند قیمت اوراق تسه در هفته سوم فروردین

هزینه خرید وام مسکن در ابتدای ۱۴۰۰

اقتصادنیوز: در هفته سوم فروردین 1400 کانال قیمت خرید اوراق تسهیلات مسکن در مرز 50 هزار تومان قرار گرفته و نرخ سود تا محدوده 20 درصد تنزل یافت.
کد خبر : 1822
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 فروردین 1400 - 8:48
هزینه خرید وام مسکن در ابتدای ۱۴۰۰

به گزارش اقتصادنیوز ، در هفته سوم فروردین ماه ۱۴۰۰ خرید وام مسکن یک قله و یک دره را تجربه کرد. در ابتدا در روز شنبه قیمت‌ها افزایش یافته و پس از آن روندی نزولی را در پیش گرفت. تا اینکه در روز چهارشنبه در پایین‌ترین حد خود از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون قرار گرفت.

قیمت اوراق در هفته سوم فروردین در کانال ۵۰ هزار تومان نوسان داشت. روند نزولی این متغیر سبب شد تا هزینه وام مسکن مجردین در مرز ۱۴ میلیون تومانی به ثبت برسد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

هزینه خرید اوراق مسکن در کانال ۵۰ هزار تومان

در ابتدای هفته پیش قیمت متوسط هر ورق ۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان بود، نهایتا این رقم در ادامه هفته با ۵ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش به ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در روز چهارشنبه ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان محاسبه شد.

این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثبت شده بود که در انتها با ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش به ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تنزل پیدا کرد.

در حقیقت قیمت وام مسکن برای مجردین در حدود ۱۴ میلیون تومان  و برای متاهلین نیز در مرز ۲۶ میلیون تومان قرار گرفت.

روند نوسان قیمتها نشان میدهد گرانترین روز نیز در این هفته به نام شنبه ۱۴ فروردین ثبت شده و ارزان ترین روز آن در روز ۴ شنبه ۱۸ فروردین رقم خورده است.

اما هزینه ای که متقاضیان برای اخذ وام مسکن می پردازند در نهایت سود قیمت اوراق را از حد اسمی خود جدا کرده و میزان بالاتری پیدا می کند.

وام مسکن

کاهش نرخ سود موثر در هفته سوم ۱۴۰۰

بانک مسکن نرخ اسمی اوراق را در محدوده ۱۷٫۵ درصد عنوان کرده است. با توجه به اینکه متقاضیان دو هزینه را برای دریافت وام می پردازند محدوده این رقم دیگر ۱۷٫۵ درصد نخواهد بود.

هزینه نخست را مجردین و متاهیلین برای دریافت وام مسکن و هزینه ثانویه مبلغی است که آنها در طول ۱۲ سال به بانک مسکن باز پرداخت می کنند.

روند محاسبات نرخ سود نشان می دهد که در هفته اخیر در  روز شنبه بیشترین حد این متغیر ثبت شده که برابر با ۲۰٫۵ درصد بوده است. یعنی ۳ واحد درصد بالاتر از نرخ اسمی آن.

با این حال رود نزولی در روزهای پایانی هفته اخیر این رقم را به سطح ۲۰٫۲ درصد تنزل داد که کمترین نرخ سودی است که دراین هفته کشف شد.

وام مسکن

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

در همین خصوص نهایتا خالص هزینه‌های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز شنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود و در انتهای هفته  ۱۷۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از ۳۲۶  میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۲۳۴ میلیون تومان رسید.

 

هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن درازای دریافت وام می پردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است. بنابرین در این شاخه نیز هزینه نهایی وام مسکن در روز چهارشنبه به کمترین حد خود در مدت سپری شده از سال ۱۴۰۰ رسید.

مقایسه آمار این هفته وام مسکن با هفته قبل خود نشان از کاهش قیمت ها در این هفته داشته اما سطح هزینه هرکدام از اوراق هرگز از کانال ۵۰ هزار تومان برای هر ورق پایین تر نیامده است.

وام مسکن

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.