چرا جلیلی می گوید مسکن به تحریم ربطی ندارد

به گزارش مشرق وحید عزیزی در توئیتی نوشت: دیدم چندنفر از اینفلوئنسرها به جمله دکتر جلیلی درباره عدم ارتباط وضعیت مسکن و تحریم انتقاد کرده اند.
کد خبر : 2159
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 خرداد 1400 - 8:57
چرا جلیلی می گوید مسکن به تحریم ربطی ندارد

 

در پاسخ باید گفت: اولا عمده هزینه ساخت مسکن علی الخصوص در شهرهای بزرگ، زمین است بزرگواران نه مصالح. حتی همین حالا. راه جلوگیری از افزایش شدید قیمت زمین هم رفع تحریم نیست

ثانیا پذیرش اینکه قیمت مصالح و ساخت به طور از تحریم ها اثر پذیرفته، مستلزم این هست که بپذیریم، قیمت مصالح و نیروی انسانی به ارز وابستگی کامل دارد (که اگر اینطور است اشتباه در سیاستگذاری بوده) و نیز همه افزایش قیمت ارز ناشی از تحریم است که قطعا اینطور نبوده.

ثالثا با پذیرش این فرض هم خب یعنی قیمت ساخت افزایش پیدا کرده، حداکثر تاثیر افزایش دوبرابری قیمت مصالح و نیروی انسانی در قیمت کل ۲۰ تا ۳۰ درصد بوده، نکته بعدی اینکه آیا افزایش قیمت ساخت باید مانع از پروژه های ساخت مسکن حمایتی دولت شود؟! مسکنی که در کنار غذا مهمترین نیاز آحاد جامعه است.

در این شرایط دولت باید با ابزارهایی مثل تکلیف بانک ها به افزایش تسهیلات مسکن از محل سپرده هایی که با نرخ صفر از مردم دریافت می کنند یا اختصاص درآمد مالیات های تنظیمی به این حوزه و سایر مسیرهای تسهیل تامین مالی، ساخت مسکن «متناسب با نیاز دهک های پایین جامعه» را نباید به تاخیر می انداخت. دولت برای کارها و اولویت های نازل تر از این دست به استقراض و چاپ اوراق و… زده.
لذا نه تحریم باعث کمبودی در حوزه زمین و ساخت مسکن شده و نه پذیرش افزایش قیمت مصالح (که آن هم در یکی دوسال اخیر بوده نه در طول ۸ سال) بهانه خوبی برای کاهش و نزدیک به صفر شدن ساخت مسکن با حمایت دولت بوده است.

چرا جلیلی می گوید مسکن به تحریم ربطی ندارد

 

چرا جلیلی می گوید مسکن به تحریم ربطی ندارد

 

چرا جلیلی می گوید مسکن به تحریم ربطی ندارد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.