جامعه کارگری از رئیس‌‌‌‌‌جمهور آینده چه درخواست‌‌‌‌‌هایی دارند؟

کارگران ساختمانی، خانه‌‌‌‌‌سازان بی‌‌‌‌‌خانمان

طبق قانون اساسی، کارگران، حقوق و مطالبات خود را از رئیس جمهور آینده و به ویژه تیم اقتصادی دولت می‌طلبند. جمعی از کارگران در صحبت با رسانه‌ها، مهم‌ترین خواسته‌های خود را از رئیس‌جمهور آینده مطرح کرده‌اند.
کد خبر : 22959
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 تیر 1403 - 8:44
کارگران ساختمانی، خانه‌‌‌‌‌سازان بی‌‌‌‌‌خانمان

رضا علیشاهی یکی از کارگران شهر صنعتی کاوه گفت: امنیت شغلی، اصلی‌ترین حق کارگری است که با ۱۸ سال سابقه کار در بزرگترین شهر صنعتی کشور، هنوز هم با قرارداد موقت کار می‌کنم. این امر باعث می‌شود که احساس کنم که هر لحظه ممکن است بدون توجه به سابقه و تلاش‌هایم از شغلم اخراج شوم.
وی افزود: رئیس جمهور آینده فکری برای امنیت شغلی کارگران کند و خود را مدافع قشر متوسط و مستضعف جامعه بداند. بسیاری از مسئولان کارگران را از یاد برده‌اند و با وجود اینکه به مشکلات کارگران آشنایی دارند، اما همچنان به آن بی توجه هستند.
وی بیان کرد: برخی وعده‌هایی که به کارگران داده می‌‌‌‌‌شود، غیرعملی است و در اجرای برخی قوانین سلیقه‌ای عمل می‌شود. رئیس جمهور آینده خود را حامی واقعی کارگران بداند و از آنها دفاع کند.

لزوم وضع قوانین متناسب با نیاز کارگران
احمد امیری، یکی دیگر از کارگران شهر صنعتی کاوه معتقد است: مشکلات کارگران باید در قالب بازدید میدانی و بررسی از نزدیک احصا و راهکار رفع آن در قالب لایحه به مجلس ارائه شود تا قوانین متناسب با نیاز و مطالبه کارگران در خانه ملت وضع شده و از اجرای قوانین دست و پاگیر جلوگیری شود.
وی در ادامه گفت: خوشبختانه قوانین موثری در حمایت از جامعه کارگری وضع شده است، اما عدم اجرای دقیق آن موجب محرومیت کارگران از حق قانونی خودشان شده است. رئیس جمهور آینده باید نظارت بر حسن اجرای دقیق قانون را شخصا پیگیری کند.
وی بیان کرد: کارگران در دوران پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و سازندگی و بعد از آن تاکنون جانانه در سنگر تولید و سربلندی ایران اسلامی از هیچ کوششی فرو گذار نکرده‌اند و باید حق کارگران بیش از این ادا شود.
امیری گفت: اجرای صحیح ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و افزایش قدرت خرید، اجرای دقیق قانون اساسی و قانون الزام برای درمان رایگان، کاهش تورم و در مجموع تحقق عدالت اجتماعی و تقسیم عادلانه ثروت، از دیگر مطالبات جامعه کارگری از رئیس جمهور آینده است.

دولت آینده فکری برای خانه‌‌‌‌‌دار شدن کارگران بکند
رضا ملکیان، کارگر دیگر شاغل در شهرک صنعتی مامونیه شهرستان زرندیه نیز گفت: سازمان تامین اجتماعی ملزم به ارائه خدمات درمانی براساس قانون به جامعه کارگری است، اما این مهم به طور کامل عملی نشده است و کارگران ناچارند درمان خود را از بیمه‌های متفرقه و تکمیلی انجام دهند. بنابراین اجرای دقیق این قانون از خواسته‌‌‌‌‌های کارگران و بازنشستگان از رئیس جمهور آینده است.
وی همچنین گفت: کارگران ساختمانی خانه‌‌‌‌‌سازان بی‌‌‌‌‌خانمان هستند و باید دولت آینده در کنار سایر کارگران فکری برای خانه‌دار شدن آنها با واگذاری زمین رایگان و احداث منزل ارزان قیمت کند.
​​​​​​​
مسکن، رویای دست‌‌‌‌‌نیافتنی جامعه کارگری
دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات ساوه گفت: مطالبه مهم جامعه کارگری از رئیس جمهور آینده عملی شدن وعده‌های انتخاباتی آنان در حوزه‌های گوناگون به‌‌‌‌‌ویژه بخش اقتصاد و معیشت مردم خاصه کارگران است.
داوود میرزایی با اشاره به مشکل کارگران در حوزه مسکن اظهار کرد: امروز مسکن برای جامعه کارگری یک رویای دست‌نیافتنی است و باید در دولت آینده یک تصمیم جهادی و جدی برای خانه‌‌‌‌‌دار شدن کارگران گرفته شود که منوط به معرفی وزیر کاری از جنس کارگران به مجلس جهت اخذ رأی اعتماد است.
وی بیان کرد: وزیر کار دولت آینده باید آشنا به مشکلات کارگران و به دنبال فراهم کردن مقدمات برقراری امنیت شغلی جامعه کارگری باشد تا با کمک مجلس و دولت بتواند قراردادهای موقت را که ظلم بزرگی در حق کارگران است را جمع‌‌‌‌‌آوری کند تا کارگران با امنیت و انگیزه بیشتر و در جهت بالابردن راندمان کار و بهره‌وری متاثر از امنیت شغلی در فضای تولید، چرخ‌های تولید و اقتصاد را شتابان به حرکت درآورند.
این فعال حوزه کارگری با تاکید بر لزوم تحقق جهش تولید با مشارکت مردم گفت: امنیت شغلی کارگران و حذف قراردادهای موقت زمینه ساز جهش واقعی تولید با مشارکت کارگران خواهد بود.
وی با بیان اینکه امنیت شغلی، معیشت و مسکن سه مطالبه جدی جامعه کارگری از رئیس جمهور آینده است، اظهار کرد: امید است دولت آینده با تیم اقتصادی قوی در کابینه و بهره‌گیری از توان یک وزیر کار دغدغه‌‌‌‌‌مند در حوزه کارگری بتواند مطالبات کارگران را محقق کند.

شوراهای اسلامی کار و تعاونی‌های مسکن و مصرف فعال شوند
میرزایی به ایجاد تشکل‌های قانونی به ویژه شورای اسلامی کار در کارخانجات با هدف پیگیری مطالبات صنفی کارگران به عنوان مطالبه دیگر جامعه کارگری اشاره کرد و گفت: فعال کردن تعاونی‌های مسکن و مصرف در واحدهای تولیدی، ازجمله مطالباتی است که می‌تواند بخش اعظمی از دغدغه معیشتی کارگران را برطرف کند.
وی همچنین گفت: مسئولین، افزایش سن سابقه بازنشستگی را به بهانه‌ ناترازی صندوق‌ها که ناشی از بی‌کفایتی مدیران صندوق‌ها است، مطرح می‌کنند، در حالی که بار مضاعف آن را بر دوش کارگران گذاشتند و برخی نمایندگان مجلس نیز برای توجیه عمل خود در افکار عمومی گفتند، امید به زندگی در کشور افزایش یافته و یکی از این شاخص‌های آنها مقایسه سن سابقه بازنشستگی با سن سابقه سایر کشورها بود، اما آیا کارگر ما رفاه و جایگاه اجتماعی کارگر سایر کشورها را دارد از این رو نباید قیاس تنها براساس یک شاخصه باشد. وی همچنین گفت: ناکامی‌های مزدی و وعده‌های پوشالی که به جامعه کارگری تحمیل شده است، موجب نگرانی دوچندان این قشر شده. از رئیس جمهور آینده انتظار می‌‌‌‌‌رود در این خصوص چاره‌اندیشی کند تا در حق کارگران اجحاف صورت نگیرد.
میرزایی بیان کرد: انتظار می‌رود دولت و وزیر کار در جایگاه واقعی خود، تنظیم‌گر عدالت مزدی فی مابین کارگر و کارفرمای بخش خصوصی باشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.