بررسی‌‌‌ها برپایه آمارهای رسمی نشان می‌دهد

۲ پیام از بازار زمستانی اجاره

اجاره‌بها در کشور طی ماه اول زمستان، با همان نرخ رشد ماهانه ماه آخر پاییز، افزایش یافت. آمار رسمی نشان می‌دهد، تورم ماهانه ۸/ ۲درصدی اجاره در آذر، برای ماه دی نیز بدون تغییر، تکرار شد. تثبیت سرعت رشد اجاره‌بها در زمستان، آن هم بعداز کاهش نرخ تورم اجاره در پاییز، ناشی از دو علت است که یکی از آنها به‌ خصوصیات زمستانی بازار اجاره مسکن مربوط می‌شود.
کد خبر : 11471
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 بهمن 1401 - 9:29
۲ پیام از بازار زمستانی اجاره

بررسی‌‌‌ها برپایه آمارهای رسمی نشان می‌دهد، تغییرات بازار اجاره مسکن در کشور در دی‌ماه امسال دست‌‌‌کم دو پیام مهم را در خود جای داده است. پیام اول مربوط به ارتباط تورم اجاره با تورم عمومی است.

در دی‌ماه امسال بعد از ماه‌‌‌ها، تورم ماهانه اجاره از تورم عمومی ماهانه کمتر شده است. تورم ماهانه شاخص اجاره مسکن در دی ماه در کشور ۸/ ۲‌درصد بوده است؛ تورم عمومی ماهانه در این ماه معادل ۳/ ۴‌ درصد گزارش شده است.

پیام دوم مربوط به ثابت شدن و انجماد سرعت رشد اجاره‌‌‌بها در دی ماه نسبت به اواخر پاییز است. تورم ماهانه دی ماه در بازار اجاره به روایت مرکز آمار از تغییرات شاخص اجاره‌‌‌بهای واحدهای مسکونی در کشور در حالی ۸/ ۲‌ درصد گزارش شده است که در آذرماه نیز این میزان ۸/ ۲‌درصد بوده است.

نکته مهم در این رابطه این است که در شهریور ماه تورم ماهانه شاخص اجاره مسکن در کشور ۵/ ۳‌ درصد و در تیر ماه چهار درصد بوده است. این موضوع نشان‌دهنده کاهش سرعت رشد اجاره‌‌‌بهای مسکن در پاییز و انجماد آن در زمستان سال‌جاری است.

در واقع، شتاب افزایش اجاره‌‌‌بها در کشور در اواخر پاییز نصف شد و از ۶‌درصد تورم ماهانه اجاره در مهرماه به کمتر از ۳‌درصد در آذرماه رسید. این در حالی است که تورم نقطه به نقطه اجاره‌‌‌بهای مسکن نیز از بالای ۵۰‌درصد به کانال ۴۰‌درصد در کشور رسید.

با این حال، بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد کماکان تورم ماهانه نزدیک به سه درصدی در بازار اجاره همچنان رشد بالایی به لحاظ تغییرات ماهانه بهای اجاره‌‌‌نشینی در کشور محسوب می‌شود. رشد ماهانه ۳ درصدی اجاره‌‌‌بها به معنای تورم حول و حوش ۴۰ درصدی سالانه در این بازار است که تورمی بالا محسوب می‌شود.

در شرایط معمول، عادی و نرمال، تورم سالانه اجاره مسکن در کشور حول‌وحوش بازه ۱۵ تا ۲۵ درصدی در نوسان است. این در حالی است که در سال‌های اخیر تحت‌تاثیر دو فاکتور مهم و اثرگذار بر تغییرات اجاره‌‌‌بها یعنی تورم عمومی و تورم مسکن بالا (جهش)، بازار اجاره نیز تحت‌تاثیر قرار گرفته و تورم این بازار حول و حوش دو برابر شرایط عادی، رقم خورده است.

علت انجماد تورم دی ماه

تحقیقات از وضعیت بازار اجاره مسکن در شهرها و کلان‌شهرهای کشور به شناسایی دست‌‌‌کم دو عامل مهم و موثر در شکل‌‌‌گیری وضعیت انجماد زمستانی تورم اجاره منجر شد.

بررسی‌‌‌ها بر پایه انجام تحقیقات میدانی از بازار اجاره شهرهای بزرگ کشور مانند اصفهان، تبریز، مشهد و… نشان می‌دهد دو عامل کلی در بروز شرایط ذکرشده و تثبیت تورم ماهانه اجاره مسکن کشور در سطح ۸/ ۲ درصدی، دخیل بوده است.

اولین عامل مربوط به اثر تغییرات فصلی بر میزان عرضه و تقاضا در بازار اجاره و در نتیجه تغییرات اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی موجران و اجاره‌‌‌بهای قطعی در قراردادهای منعقد‌شده در بازار زمستانی اجاره مسکن است. معمولا فصل اوج جابه‌‌‌جایی‌‌‌ها در بازار اجاره، فصل تابستان است.

عمده تغییر و تحولات قیمتی در این بازار نیز در این فصل رخ می‌دهد. هر‌چه بازار از فصل تابستان فاصله گرفته و به سمت فصول سردتر سال حرکت می‌کند، همزمان با کاهش تقاضا در این بازار، سرعت رشد اجاره‌‌‌بها نیز به طور معمول کمتر می‌شود.

بنابراین یک دلیل اصلی برای انجماد تورم اجاره در زمستان را می‌توان به موضوع تغییر فصل و کاهش تقاضا در این بازار که به طور کلی منجر به افت محسوس رونق در این بازار می‌شود نسبت داد.

عامل دوم به افزایش تمایل مستاجرها به تمدید قراردادهای سال‌های قبل مربوط می‌شود. تعداد زیادی از مستاجرها به دلیل رشد شدید قیمت‌ها در بازار اجاره به تمدید قراردادها تمایل نشان می‌دهند؛ چرا که در این شرایط ناچار به پرداخت اجاره‌‌‌بهای کمتری در مقایسه با وضعیتی هستند که بخواهند واحد تازه‌‌‌ای را با شرایط امروز بازار اجاره کنند.

این تمایل مستاجرها به تمدید از سمت موجران نیز بار دیگر مورد استقبال قرار گرفته است. در سه سال گذشته به دلیل اجرای مصوبه دستوری تعیین نرخ مجاز برای افزایش اجاره-به طور میانگین در کشور ۲۰ درصد- در قراردادهای تمدیدی، بسیاری ازموجران به دلیل آنکه این سقف دستوری را با واقعیت‌‌‌های اقتصادی کشور و تورم عمومی در تضاد دانستند، از تمدید قرارداد خودداری کرده و سعی کردند واحد را با بهای مورد نظر خود به مستاجر دیگری عرضه کنند.

حال اما با کمرنگ‌‌‌تر شدن اثر این مصوبه در بازار اجاره، بار دیگر موجران نیز به تمدید قرارداد با رقم توافقی با مستاجرها میل و رغبت نشان داده و در نتیجه این عامل نیز منجر به کاهش تقاضا برای جابه‌‌‌جایی در بازار اجاره شده است. اثر این موضوع در انجماد زمستانی تورم اجاره قابل رویت است. با این حال، تحقیقات میدانی از وجود نوعی تعادل و بالانس عرضه و تقاضا در این بازار حکایت دارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.